Oczyszczanie skóry krok po kroku

Dokładne oczyszczanie skóry każdego dnia pomaga pozbyć się brudu i kurzu, oraz resztek makijażu. Jest to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji, nadal niestety pomijany lub wykonywany nieodpowiednio przez wiele kobiet. Jak w takim razie prawidłowo oczyszczać skórę?

Najważniejsze etapy oczyszczania skóry krok po kroku

 

Oczyszczanie twarzy nie sprowadza się jedynie do samego demakijażu. Składają się na nie także inne bardzo ważne zabiegi, o których nie należy zapominać. Prawidłowe oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń powoduje, że kolejne aplikowane na nią kosmetyki mają szansę zadziałać skuteczniej. Dzięki niemu skóra będzie promienna, gładka oraz mniej podatna na powstawanie zaskórników i innych niedoskonałości. Należy również pamiętać, aby do każdego z etapów oczyszczania twarzy dobrać odpowiedni kosmetyk dla swojego typu cery.

Demakijaż

Oczyszczanie twarzy należy rozpocząć od zmycia makijażu z okolic oczu i ust. Najlepiej wykonać tą czynność specjalnym kosmetykiem przeznaczonym do tego celu. W przypadku delikatnego makijażu wystarczy mleczko, płyn micelarny lub chusteczki do demakijażu. Jeśli natomiast chcemy zmyć bardziej trwałe kosmetyki lub te wodoodporne, potrzebny będzie płyn dwufazowy. W celu usunięcia makijażu, należy namoczyć płatek kosmetyczny wybranym produktem i przyłożyć go do oczu lub ust na kilkanaście sekund. Następnie wskazane jest, by delikatnie przesuwać nim po skórze, aby jej nie podrażnić. Czynność tą należy zakończyć w momencie, gdy płatek będzie idealnie czysty.

Mycie twarzy

Mycie twarzy można rozpocząć od użycia specjalnego olejku bądź balsamu przeznaczonego do tego celu. Tego typu produkty sprawdzają się najlepiej w przypadku oczyszczania skóry z bardzo trwałego makijażu lub usuwania z niej pozostałości kremów BB. Osoby z cerą suchą lub wyjątkowo wrażliwą powinny korzystać ze specjalnych produktów dedykowanych dla niej produktów, takich jak żele, pianki czy emulsje pomagające przy okazji łagodzić zaczerwienienia i podrażnienia. Jednak w przypadku skóry wyjątkowo wrażliwej, najlepiej sprawdzi się stosowanie samego mleczka i spłukiwanie go wodą. Osoby o cerze tłustej i mieszanej powinny z kolei pamiętać o tym, by produkty myjące nie naruszały bariery lipidowej, oraz by bardzo delikatnie oczyszczały skórę. Istotna jest także temperatura wody. Powinna być letnia, by nie przesuszać i nie powodować uczucia ściągnięcia skóry. Ważne jest również by nałożyć żel lub piankę na zwilżoną wodą twarz i poświęcić na jej mycie co najmniej minutę. Należy delikatnie masować ją okrężnymi ruchami. Dzięki temu dokładnie usuniemy pozostałości makijażu.

Złuszczanie

Regularne wykonywanie peelingu jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji skóry. Należy jednak pamiętać, by nie używać ich częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Zarówno peelingi mechaniczne jak i enzymatyczne pomogą pozbyć się zrogowaciałego naskórka, oczyścić pory i poprawić mikrokrążenie. Dodatkowo dzięki ich stosowaniu kosmetyki dużo lepiej się wchłaniają. Po peelingi mechaniczne powinny sięgać przede wszystkim osoby ze skórą normalną, tłustą i mieszaną, natomiast dla osób o cerze naczynkowej lub wrażliwej zalecane są peelingi enzymatyczne, które wyjątkowo delikatnie rozpuszczają martwe komórki skóry. Peelingi mechaniczne zwykle wymagają jedynie nałożenia na twarz, wykonywania przez kilka minut okrężnych ruchów, a następnie zmycia wodą. Peelingi enzymatyczne natomiast aplikuje się na skórę dość cienką warstwą i pozostawia na niej tak długo, jak zaleca producent. Nie wymagają one najczęściej masowania twarzy.

Tonizowanie

Ostatnim, ale równie istotnym elementem co pozostałe jest tonizowanie. Pozwala ono wyrównać odczyn pH skóry po wcześniej zastosowanych produktach. Tonik do twarzy pomaga również przygotować cerę do przyjęcia kolejnych produktów, nawilżyć ją, ukoić ewentualne podrażnienia oraz zapobiec utracie wody. Obecnie tego typu kosmetyki są dostępne najczęściej w dwóch formach ? tradycyjnej, która wymaga wylania odrobiny płynu na płatek kosmetyczny, oraz w formie mgiełki, którą można spryskać twarz.

Poranne i wieczorne oczyszczanie skóry ? czym się od siebie różni?
Skórę należy oczyszczać nie więcej niż dwa razy dziennie. Rano twarz oczywiście nie wymaga wykonania demakijażu. Warto natomiast umyć ją żelem lub pianką, by skutecznie pozbyć się resztek kosmetyków użytych poprzedniego wieczoru, a także by usunąć ze skóry nadmiar sebum wydzielonego podczas snu. (Jest to szczególnie istotne w przypadku cer mieszanych i tłustych.) Następnie wystarczy zakończyć oczyszczanie zastosowaniem toniku. Wieczorem natomiast wskazane jest wykonanie po kolei dokładnego demakijażu, umycie twarzy oraz użycie toniku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × cztery =