Kosmetyki konwencjonalne kontra naturalne

Coraz częściej kupujemy kosmetyki sprawdzając ich skład i zakres działania, gdyż nasza świadomość dbałości o siebie i najbliższych z roku na rok zwiększa się. Staramy się wybierać jak najlepsze kosmetyki, wciąż poszukując optymalnych dla nas. Firmy produkujące kosmetyki prześcigają się w propozycjach, wciąż wprowadzając nowoczesne technologie i innowacyjne receptury.

Rynek kosmetyków rozpadł się naturalnie na 2 części: na rynek kosmetyków naturalnych i kosmetyków konwencjonalnych. Należy jednak stwierdzić, iż kosmetyki naturalne nie mają ścisłej i jednoznacznej definicji. Definiuje się je bardzo ogólnikowo jako kosmetyki składające się w większości z produktów naturalnych, a proces produkcji może być jedynie procesem fizycznym. Doprowadza to często do nadużywania nazwy kosmetyk naturalny przez firmy produkujące kosmetyki. Takim wymogom nie podlegają kosmetyki konwencjonalne.

Porównując skład kosmetyków naturalnych i konwencjonalnych można zauważyć:

  1. Woda stanowi 65% składu kosmetyku konwencjonalnego, natomiast 45% kosmetyku naturalnego stanowi hydrolat kwiatowy, czyli produkt uboczny przy otrzymywaniu olejków eterycznych z roślin . Wiadomo, że im mniej wody w kosmetyku tym więcej substancji odżywczych
  2. 15% składu kosmetyku konwencjonalnego to oleje mineralne, takie jak parafina i wazelina, natomiast kosmetyk naturalny zawiera 25% zimnotłoczonych olei naturalnych
  3. Do 4% składu kosmetyku konwencjonalnego stanowią konserwanty oraz 10 % sztuczne emulgatory, w kosmetykach naturalnych 2% stanowią naturalne konserwanty oraz emulgatory
  4. 1% w kosmetyku konwencjonalnego stanowią barwniki, natomiast kosmetyki naturalne zawierają do 2% olejków eterycznych
  5. Porównując składniki aktywne kosmetyki konwencjonalne zawierają 5%, natomiast naturalne zawierają 26% ekstraktów roślinnych, czyli składników aktywnych.

Wnioski nasuwają się same, kosmetyki naturalne wydają się być skuteczniejsze i mają pozytywniejszy wpływ na nasze ciało. Woda stosowana w kosmetykach konwencjonalnych nie ma takiej wartości jak hydrolat kwiatowy stosowany w kosmetykach naturalnych. Prawdziwe hydrolaty powstają wskutek destylacji z parą wodną części roślin. Hydrolaty są więc czystą esencją materiału roślinnego.

Stosowane w kosmetykach naturalnych oleje są pochodzenia roślinnego i co istotne są tłoczone na zimno, w kosmetykach konwencjonalnych stosowane są znacznie tańsze oleje pochodzące z ropy naftowej, które tworzą na skórze nieprzepuszczalną powłokę czego wynikiem jest brak swobodnego oddychania skóry.

Emulgatory, których zadaniem jest łączenie fazy wodnej z tłuszczową w kosmetykach naturalnych są naturalne, natomiast w konwencjonalnych stosuje się glikol polietylenowy propylenowy, osłabiając tym naturalne czynności skóry.

Porównując substancje zapachowe, których głównym celem jest przyjemny odbiór przez klienta kosmetyku, przy kosmetyku naturalnym stosuje się olejki eteryczne, natomiast przy kosmetyku konwencjonalnym są to syntetyczne odpowiedniki i to właśnie one odpowiadają za wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne. Podobnie jest z konserwantami, które wydłużają okres trwałości produktu. Tutaj produkty naturalne mają krótszy termin do użycia, ale też nie powodują alergii. No i barwniki, których nie stosuje się w kosmetologii naturalnej, natomiast w konwencjonalnej mają uatrakcyjnić wygląd kosztem niekorzystnego wpływu na ciało.

Wynik porównania jest jasny i potwierdza naszą intuicję, dużo częściej i słusznie, korzystamy z kosmetyków naturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =