Jak pielęgnować skórę w młodym wieku?

Pielęgnacja skóry w młodym wieku wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Warto na wstępie przypomnieć, że o skórę, nie tylko twarzy, ale całego ciała warto dbać w każdym wieku, już od najmłodszych lat, aby w okresie dojrzewania nie rozpocząć dopiero starań o doskonały wygląd skóry, ale mieć ugruntowane podstawy do pielęgnacji.

Dzieci, które narażone są na wiele zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego, powinny codziennie pamiętać o myciu skóry twarzy, w ich przypadku wystarczy do tego woda. Twarz powinna zostać nawilżona uniwersalnym kremem do pielęgnacji twarzy i ciała dzieci lub tzw. kremem rodzinnym, który nie zawiera szkodliwych związków chemicznych, mogących wywołać podrażnienia.

Skóra nastolatków, która spotyka się ze zwiększonym wydzielaniem sebum przez nadprodukcję tłuszczu przez gruczoły łojowe, które zatykając się, powodują powstawanie zaskórników i widocznych zanieczyszczeń, powinna być regularnie pielęgnowana w specjalny sposób. Problemy z cerą nastolatków, z reguły związane są ze zmianami hormonalnymi i przy odpowiedniej pielęgnacji można ograniczyć ich występowanie. Jednak, jeśli problem się nasila lub nie mija wraz z osiągnięciem dojrzałości, warto poradzić się dermatologa oraz przyjrzeć swojej diecie i trybowi życia.

Kilka słów o pielęgnacji skóry młodej:

  • przede wszystkim dokładne, delikatne oczyszczenie – co najmniej dwa razy dziennie warto stosować żel lub płyn oczyszczający do twarzy, który usunie nadmiar sebum i oczyści oraz odblokuje pory.
  • tonizowanie – jeżeli skóra wymaga, warto użyć toniku, który działa ściągająco,
  • odpowiednie nawilżanie – kremy, przeznaczone dla skóry młodej, oprócz nawilżenia skóry, powodują, że cera nie błyszczy się przez cały dzień, a uwalnianie nadmiaru sebum jest ograniczone. Kremy dla nastolatków, nie zawierające substancji natłuszczających, jednocześnie nie powodują przesuszenia skóry. Warto więc wybrać krem odpowiedni dla skóry w młodym wieku, aby uniknąć dostarczenia skórze nieodpowiedniej dla jej potrzeb mieszanki składników.

Skóra osób młodych nie musi być przetłuszczająca się. Często nastolatki borykają się z problemem cery mieszanej. Aby poradzić sobie z taką skórą, warto stosować odpowiednie kosmetyki, dedykowane dla tego typu cery, które ograniczają przetłuszczanie się skóry w strefie T, nawilżając jednocześnie i natłuszczając delikatnie skórę w okolicy policzków.

Osoby młode powinny stosować kosmetyki, które zostały przygotowane z myślą o skórze młodej. Używanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych „na zapas” jest zupełnie bezzasadne, gdyż skóra nastolatków ma zupełnie inne potrzeby niż skóra dojrzała, a kremy przeciwzmarszczkowe nie są w stanie odgadnąć jej zapotrzebowania na składniki odżywcze. Zmarszczki, tworzące się na skórze dojrzałej, są wynikiem zmniejszenia produkcji kolagenu, skóra młoda nie potrzebuje dodatkowej jego ilości, natomiast wymaga pielęgnacji, dostosowanej do własnych potrzeb. Dlatego warto pamiętać: dokładne oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie lekkim kremem. Od czasu do czasu maseczka złuszczająca, a skóra będzie idealnie zadbana i odżywiona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + sześć =